akü tipleri akü fiyatları akülü tekerlekli sandalye yedek parça fiyatları

Jel Aküyü mü yoksa Kuru olarak bilinen AGM Aküyü mü tercih etmeliyim? Fark nedir?

- Derin döngülü olan Jel veya AGM tip aküler, sulu akülerin aksine derin deşarz durumunda (akünün tamamen bitmesi) yeniden şarz edildiğinde geriye gücünden fazla bir şey kaybetmeden dönebilmektedir. Jel Akü Yüksek sıcaklık uygulamalarına toleranslıdır.
- Pozitif plakaları koruyan, dolayısıyla çevrimsel ömrü uzatan dizayn.
- Jel Akülerde çevrimsel ömrü uzatan ve ızgaralarda paslanmayı önleyen daha kalın plakalar mevcuttur.
- Düşük iç dirençten dolayı yüksek performans.

Akülü Sandalyeler İçin Hangi Aküyü Tavsiye Edersiniz?

Akülü sandalye ve akülü sandalyeler gibi gücünü tamamen aküden alan cihazlar ve sürekli şarz edilen durumlarda tercih edilen akünün kesinlikle derin döngülü olması gerekmektedir. Zira (özellikle akülü sandalyelerde) akülerin sürekli şarz ve sonuna kadar deşarz uygulamasına tabi tutulması ve normal akülerin her şarzda gücünden kayıp vermesi durumu jel ve agm tip akülerde yaşanmaz. Daha basit bir anlatımla normal bir akü ilk 100 şarzda performansının %30’unu kaybederken derin döngülü akülerde bu durum yaşanmaz ve derin döngülü aküler 300 ila 500 defa şarz edildiğinde performansının çok çok az bir kısmında kayıp gösterir. Buda derin döngülü akülerin uzun yıllar kullanılması anlamına gelmektedir.

SONUÇ OLARAK; Derin döngülü aküleri kullanmak daha faydalıdır. (JEL veya AGM-Kuru farketmez.) Yüksek sıcaklık olan ortamlarda kullanmak için JEL, daha hızlı şarj edebilmek isterseniz AGM-Kuru aküyü tercih edebilirisiniz.